جمعه ٠٤ فروردين ١٣٩٦
 
استان بوشهر
استان بوشهر از استان‌های جنوبی ایران و هفدهمین استان بزرگ کشور به لحاظ مساحت است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. مرکز این استان بندر بوشهر است.
این استان به‌علت قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس، صادرات واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز (پارس جنوبی و شمالی)، کشاورزی و نخلداری و وجود نیروگاه هسته‌ای از اهمیّت راهبردی و اقتصادی برخوردار است‎‎؛ به گونه‌ای که پایتخت انرژی ایران لقب گرفته‌است. مبارزه مردم بوشهر علیه نیروهای خارجی در یکصد سال اخیر از شاخص‌های مهم تاریخی این استان است.
استان بوشهر با وسعت 23167 کیلومتر مربع در جنوب ایران و حاشیه خلیج فارس و در موقعیت جغرافیایی 27 درجه و 14 دقیقه تا 30 درجه و 16 دقیقه عرض شمالی و 50 درجه و 6 دقیقه تا 52 درجه و 58 دقیقه طول شرقی قرار دارد.این استان از شمال به استان خوزستان و استان کهگیلویه و بویراحمد، از مشرق به استان فارس، از جنوب شرقی به استان هرمزگان و از جنوب و مغرب با طولی در حدود 720 کیلومتر به خلیج فارس محدود است.
آب و هوای استان بوشهر به طور کلی گرم ( بیابان کناری ) که در نواحی ساحلی گرم و نمناک و در قسمت های داخلی گرم و خشک است.متوسط دمای سالیانه 24 درجه می باشد.میزان بارندگی در استان بوشهر کم و متغیر است و ممکن است مقدار آن خیلی بیشتر یا خیلی کمتر از متوسط بارش سالیانه (217 میلیمتر) باشد.از جمله رودخانه های استان بوشهر رود مند،دالکی شور، شاپور ، حله و اهرم است.
استان بوشهر دارای 9 شهرستان به نام های بوشهر (به مرکزیت بوشهر)، دشتی(به مرکزیت خورموج) ، دیر (به مرکزیت دیر)، کنگان(به مرکزیت کنگان) ، دشتستان(به مرکزیت برازجان)، گناوه(به مرکزیت گناوه) ، دیلم(به مرکزیت دیلم) و جم(به مرکزیت جم) ، 23 بخش ، 32 شهر و 43 دهستان است و طبق آخرین سرشماری جمعیت آن به بیش از یک میلیون نفر می رسد.
گویش :
تقریبا تمامی مردم شهرهابی جنوبی به زبان فارسی لهجه دار و شهرستان های دشتستان، گناوه و دیلم به گویش لری صحبت می کنند که این لهجه ها در مناطق روستایی بیشتر از شهرها متنوع و مشهودند. برخی از اهالی جزیره شیف و کنگان به زبان عربی محلی نیز تکلم می کنند.
 
بنادر :
مهم‌ترین بنادر استان شامل بندر بوشهر، بندر گناوه، بندر دیلم، بندر ریگ، بندر دیر، بندر کنگان، بندر نخل تقی، بندر عسلویه و بندر عامری می‌باشد. بندر بوشهر با دارا بودن ۷ پست اسکله به طول بیش از ۱۱۷۰ متر، ظرفیت پذیرش کشتی‌های پانزده هزار تنی و تخلیه و بارگیری بیش از ۳ میلیون تن کالا در سال را دارد. این بندر دارای فضایی بالغ بر ۳۷ هزار مترمربع انبار سرپوشیده می‌باشد. اسکله مسافرتی والفجر نیز به جابجایی بار و مسافر میان این استان و کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌پردازد.

حمل و نقل

دریایی:
مسافرت و حمل و نقل دریایی علاوه بر جاذبه خاص، مقرون به صرفه بودن و امنیتی بیشتر در مقایسه با دیگر وسایل حمل و نقل از جایگه ویژه ای برخوردار است.در این رابطه کشتیرنی والفجر هشت ، به بهره مندی از کشتی های مجهز نسبت به ترانزیت کالا و خودروسواری و حمل مرکبات و میوه و تره بار با بهره گیری از تریلرهای یخچالی و و سرویس های عظیم بار و مسافر با کشتی های تندرو اقدام می کند.
 
هوایی:
استان بوشهر دارای پنج فرودگاه در شهرهای بوشهر، خارک، عسلویه، بندر امام حسن و جم می‌باشد؛ که از این میان، فرودگاه بندر بوشهر جزو سه فرودگاه قدیمی کشور می‌باشد. ارتباط شهرهای بوشهر و عسلویه با کشورهای حاشیه خلیج فارس به صورت هوایی تعریف شده‌است. هم اکنون کار مطالعات احداث فرودگاه جدید بوشهر آغاز شده‌است و قرار است این فرودگاه در ۲۵ کیلومتری بندر بوشهر با پنج هزار هکتار وسعت ایجاد گردد. احداث این فرودگاه نیاز ۱۰۰ سال آینده استان بوشهر را برطرف می‌نماید. فرودگاه جدید بوشهر به گونه‌ای جانمایی شده‌است که در مرکز شش شهر گناوه، برازجان، دلوار، خورموج، اهرم و بوشهر قرار گرفته‌است.
 
جاده ای :
استان بوشهر از طریق محور ارتباطی با استان های همجوار و سایر نقاط کشور مرتبط می گردد که عبارتند از : محور اول ، مسیر بوشهر-برازجان-کازرون-شیراز که اصلی ترین محور حمل و نقل زمینی استان بوشهر با نواحی مرکزی ایران محسوب می گردد.این محور تا شیراز حدود 290 کیلومتر طول دارد.دومین محور ارتباطی، مسیر بوشهر-گناوه-دیلم-ماهشهر-آبادان است که تقریبا به موازات سواحل خلیج فارس گسترش یافته است و 690 کیلومتر طول دارد.سومین محور ارتباطی، مسیر بوشهر-کنگان-بندر لنگه –بندرعباس می باشد که طول آن 921 کیلومتر است .
 
شبکه راه آهن :
مطالعات اجرای پروژه راه‌آهن شیراز ـ بوشهر به پایان رسیده و براساس برنامه‌های ارائه شده، این استان از طریق محورفیروزآباد ـ بوشهر به شبکه راه‌آهن سراسری ملحق خواهد شد. طول این مسیر ۶۴۷ کیلومتر است که حدود ۳۰۰ کیلومتر از آن در حوزه استان بوشهر قرار داشته و در ۱۲ قطعه اجرا خواهد شد. هم اکنون دو قطعه از این قطعات و به طول ۱۰۰ کیلومتر در دست احداث است. دو قطعه دیگر از این خط آهن نیز به طول ۹۵ کیلومتر در استان فارس در دست احداث می‌باشد.
 
بافت قدیم بوشهر:
آثار معماری و بناهای تاریخی در سراسر استان ، نشان دهنده وجود نوعی هنر پیشرفته معماری در منطقه است ، که بهترین نمونه آن بافت قدیم بوشهر است که یکی از نادرترین و باشکوه ترین انواع معماری ساحلی خلیج فارس را به نمایش می گذارد.عمارت های دو ، سه و چهار طبقه در بوشهر قدیم ، در حقیقت نمایشگاه های واقعی هنر و اندیشه برجسته معماران بومی بوشهر است.
معرفی واحدهای فناور

برای دریافت نرم‌افزار اندروید
کد زیر را اسکن کنید
Scan to install Android App.
پیوندها دسترسی آسان تماس با ما Contact information

 • وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 • معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 • دانشگاه خلیج فارس

 • بنیاد نخبگان استان بوشهر

 • کارگروه ارزیابی موسسات دانش‌بنیان

 • سامانه تجاری‌سازی طرح‌های دانش‌بنیان

 • جشنواره دانایی خلیج فارس

 • مفاهیم پایه

 • پذیرش در پارک و مراکز رشد

 • واحدهای فناور و محصولات

 • مراکز رشد و واحدهای وابسته

 • پیوندهای مرتبط

 • بازدید از پارک و واحدهای مستقر

 • نقشه سایت

• تماس با پرسنل حوزه‌های مختلف:  33333560 (077)

•  اطلاعات کامل تماس و لیست شماره‌های داخلی ...

نمابر:  33330136 (077)  و  89776656 (021)

• تلفن‌های دفتر ریاست: 33330168 (077)  و  33330171 (077)

• آدرس: بوشهر، خيابان امام خميني، خيابان فردوسي،

   پارك علم و فناوري خليج فارس. کد پستی: 97414-75157

• پست الكترونيك: info [@] pgstp.ir

کل بازديدهاي سايت: 3864683 | بازدیدهاي امروز سايت: 2800 | کل بازدیدهاي این صفحه: 14924 | بازديدکنندگان آنلاين: 9 | زمان بارگذاري صفحه: 0.13
همه حقوق متعلق به پارك علم و فناوری خليج فارس است. Copyright © Persian Gulf Science and Technology Park. All rights reserved.